Choose language
EnglishEnglish  
Търсене в сайта
Има два основни момента, които биха ни предпазили от хирургическа намеса за корекция на проблеми възникнали в зъбно-челюстната кухина - редовна хигиена на зъбите и устата и редовни консултативни прегледи при стоматолог. Болшинството от нас обаче предпочитат временно лечение на възникнал проблем посредством аналгитици. Доколко обаче те ни помагат? Употребата на аналгитици може временно да тушира болки в зъбите, но в никакъв случай не е най-удачното решение. При възникване на болка обезателно посетете Вашият стоматолог. Вероятно малко от нас знаят че сериозно увреден зъб може да доведе дори до сериозни усложнения на здравето.

При кариес се наблюдава диструкция на зъбнта повърхност, която ако не се излекува на време води до нарушаване на пулпите. В този случай ситуацията може да се развие по два начина:

  • При първия вариант възниква пулпит. При възпалението на нерва пациента чувства остра болка , която в болшинството случаи е постоянна. Точно тази болка най-често ни кара да прибегнем до стоматолог. Ранната диагностика на пулпит и навременното му лечение обикновено води до излекуване на заболелия зъб.
  • При втория вариант възпалението се развива бавно, инфекцията се разпространява постепенно към корена на зъба, като се образува "торбичка" съдържаща възпалително съдържание, което наричаме "гранолом". Обикновено имунната система на организма е способна да ограничава гранолома, като по този начин инфекцията спира да се разпространява. Но дори и в неактивно състояние, микробите могат да съпътствуват обостряне на хронични заболявания на сърдечно съдовата система, дихателната и половата система. Под въздействието обаче на вирусни заболявания и хиповитаминоза, патогенните микроби се активизират наново. Бактериите проникват в кръвообръщението, което може да доведе до остеомиелит на челюстта. В случай, че възпалението проникне по-дълбоко в костта това може да доведе до периостит - сериозно заболяване изискващо хирургическа намеса. При появата на периостит на лицевата челюст пациента обикновенно е с повишена телесна температура, болното място отича и се зачервява. Ако в такава ситуация не се вземат необходимите мерки за овладяване на процеса има опасност бактериите да навлезат в общото кръвообръщение на организма, което води до зарязаване на кръвта (сепсис).
 

В случай на диагностика на флюс (остър гноен периостит на челюстта) в начален етап, може несе предпиемат действия по изваждане на зъба, а с помощта на антибактериални и противовъзпалителни средства процеса да се овладее. В случай обаче на установяване на одонтогенен абцес, болният зъб трябва да бъде извден.

В сучай на симптоматика на флюс абсолютно се изключва налагане със загряващи компреси, това би довело до ускорение на процеса на възпаление и проникване на микробите в кръвообрщението на оргнизма. Най-доброто решение обаче остава консултацията със стоматолог.





  • Мъдрец  ( 1 статии )

    Мъдрец или "зъб на мъдростта"

     

    Във възрастните хора има 32 зъба. Четири от тях се появяват по-късно и затова ги наричаме "зъби на мъдростта". При появата на мъдреците често възникват проблеми. Нарушенията при появата на мъдреците се обуславят от факта, че нормалната човешка челюст е доста малка и мятото в нея за тези четири зъба е недостатъчно. В резултат на малкото място за растеж , мъдреците се появяват косо спрямо челюстта, като в повечето случаи не се показват изцяло. Обикновено мъдреците създават доста главоболия на хората. В предвид на това, че те не са необходими при дъвкателния процес и в случите, когато създават проблеми, мъдреците спокойно могат да бъдат извадени.

    Какви са често срещаните проблеми с мъдреците?
    • Кариеса при мъдреците често е съпроводен с неправилния растеж на зъба. Неправилното положение на мъдреците, води до натрупване на зъбен камък и остатък от храна между тях и съседните им зъби. Това пространство е трудно за почистване и често пъти кариес се появява както на мъдреца, така и на съседния зъб.
    • Много често явление е появата на перикоронит. Перикоронит е възпаление на тъканта около мъдреца, водещо до оформяне на "джоб", в който често попадат остатъци от храна. Това води до възпаления. В случай на симптоматика на перикоронит пациента трябва обезателно да се консултира със стоматолог.
    • Понякога дори и непрораснали, мъдреците могат да бъдат причина за увреждане на съседните зъби. В случаите, когато мъдреца трудно пробива път през челюстта са налице болки в областта ухото, гърлото, шията и главата. В тези случаи е неопбходима оперативна намеса за изваждането му.



Анкета
Кое за Вас е по-важно при избора на зъболекар?