Като активна съставка в бонбоните учените слагат термично умъртвени пробиотични бактерии - Lactobacillus paracasei. Те се отделят в слюнката и се свързват със споменатия вече вреден вид бактерии - Streptococcus Mutans, пречейки им да се прикрепят към повърхността на зъбите.
Пилотното изследване включва 60 субекта – 1/3 приемали бонбони, съдържащи 1 мг. L. paracasei , 1/3 – бонбони с 2 мг. L. Paracasei, а последната 1/3 била определена за контролна група и консумирала бонбони с подобен вкус, но не съдържащи от полезните бактерии. Всички участници в теста получили по 5 бонбона за 1.5 дни, като през това време не им било позволено да почистват зъбите си по какъвто и да е начин, както и да употребяват определени видове напитки (кафе, чай, вино) и пробиотични храни.
След изтичането на пробния период, учените установили следните резултати:
• При 75 % от участниците от първата група бил отбелязан значителен спад на нивото на Streptococcus Mutans.
• При втората група било отчетено, че дори и след еднократна консумация от полезните бонбони, бил постигнат същия ефект.
Установено било и че не съдържащите захар бонбони стимулират слюнкоотделянето, което, от своя страна, оказва благоприятни последици за здравето на устната кухина.