Choose language
EnglishEnglish  
Търсене в сайта
Периодонтит

Възпалителните заболявания на периодонциума /околозъбната обвивка/ се причиняват от микроорганизми и техните токсини, от травми, химиотоксични и други фактори. Те протичат остро и хронично. Острият периодонтит се характеризира с отделчяне на възпалителна течност /ексудат/, а хроничният периодонтит - с пролиферация /разрастване/ на тъкан като защитна реакция срещу причинителите на болестта.

Периодонтитът обикновено протича като ограничено локално заболяване с деструкция на околозъбната обвивка, понякога и на съседната алвеоларна кост, което нарушава функцията на зъба. Острият апикален /върхов/ периодонтит представлява усложнение на заболявания на твърдите тъкани и пулпата на зъба /кариес, пулпит, гангрена/.

Микроорганизмите и техните биопродукти попадат в околозъбната тъкан през кореновите канали. Характерът на възпалителния процес зависи активността на микроорганизмите и защитните сили на организма. Остър периодонтит се развива при масивна инфекция и намалени защитни сили на организма.

В практиката често се срещат пациенти с гангренозни зъби /пулпата на зъба е некротична/ без оплаквания.

При остър периодонтит болният се оплаква от постоянна, спонтанна, локализирана болка, която се усилва нощем. Болка та се усилва и при дъвчене на твърда храна. Острият гноен периодонтит се изявява със силна болезненост при докосване на зъба и пулсираща болка, която изчезва едва след изход на гнойната екскреция по естествен път или след лечение. Телесната температура понякога се повишава до 38 градуса С, а подчелюстните лимфни възли са увеличени и болезнени при опипване.

Хроничният периодонтит се развива като последица на остър периодонтит, след отдрениране на възпалителния екскрет, на маляване на активността на инфекцията, хронична травма и добра устойчивост на организма. В резултат настъпва фиброза с грануломатозно разрастване, локализиран гранулом, коренова киста и хронифициране на периодонтита. Хроничният периодонтит протича без особени оплаквания и обикновено се открива едва след рентгеново изследване.

Лечението на гранулома е консервативно или хирургично. Консервативното лечение се състои в механична и химична обра ботка, дезинфекция и запълване на кореновите ка нали. При неуспех се провежда хирургично лечение - отстраняване на гранулома и възстановяване на физиологичното равновесие.



Анкета
Кое за Вас е по-важно при избора на зъболекар?