Здравите и красиви зъби ни даряват с приятна усмивка, която ни прави привлекателни. Но за да запазим зъбите си красиви, е необходимо да се грижиме старателно за тях, да ги почистваме и да изплакваме устата си след всяко ядене. Ето три правила, които ще помогнат да поддържаме зъбите си здрави. * Храната трябва да е богата на витамини /повече плодове и зеленчуци/ и тя трябва да се сдъвква добре.
Различните възпалителни заболявания на зъбите и сливиците често са източник на трайно главоболие. Известно е, че патологичните огнища в резците на горната челюст се съпровождат с болки в челната област, пораженията на кучешките зъби и кътниците – с болки в слепоочията, а пораженията на мъдреците – с болки в теменно-тилната област. При възпаления на зъбите на долната челюст главоболието може да има различен характер.
Формата, състоянието, видът и броят на зъбите у човека отразяват качеството на храната, която той е употребявал по време на растежа си. Броят на зъбите. Обикновено възрастният човек има 32 зъба. Обаче пълният набор може и да не се получи, ако не се спазват принципите на балансираното хранене. Ако в храната не е имало достатъчно житни растения, последните кътници - “мъдреците”, могат или да не израстнат, или да израстнат слаби, анормални и да причиняват болка.
Лошата хигиена на устната кухина провокира разитието на възпалителни процеси, чрез които се нарушава нормалното функциониране на сърцето, установиха американски учени. В графата на рисковата група са не само тези, които имат хронични заборавания на устата – проблеми със венците, слаб емайл, но и тези, които не премахват добре зъбната плака.
И най-страхотното избелване на зъбите не може да се мери с естествената им белота, която, за съжаление, е наследствена. Полезно за усмивката ви е да натърквате зъбите и венците си с лимонов
сок поне един-два пъти седмично. Можете просто да отрежете резенче
лимон и с него да търкате, докато изтърпите на киселия вкус, който ще
се разнесе из устата ви.
У нас близо 50% от децата до 3-годишна възраст страдат от кариес на ранното детство, по-известен като „биберонен" кариес на млечните зъбки. Това съобщи доц. Емилия Илиева, преподавател по детска дентална медицина. По думите й, причините за влошеното орално здраве при малките деца се дължи на това, че през нощта те пият мляко, сок, компот или подсладена вода от бутилка с биберон. Подсладената течност залепва по зъбите и се разгражда до киселина. През нощта липсва защитата от слюнката, защото тогава жлезите не отделят такава, и резултатът за една година е разграден емайл.
Заболяванията на венците са рисков фактор за диабет
Автор Administrator
понеделник, 04 януари 2010
Над 90% от хората с болни венци имат висок риск от диабет. Това твърдят медици от университета в Ню Йорк, според които пациентите с диагностицирани болести на венците задължително трябва да се изследват за захарен диабет. Тъй като ранното откриване на това все по-разпространено тежко заболяване е особено важно за предотвратяване и забавяне на последиците, в момента в САЩ се обсъжда предложението на епидемиолозите в зъболекарските кабинети да има уреди за измерване на кръвната захар.
Диодният лазер е най-често използваният за работа в меките тъкни. Дължина на вълната 800-900 нм е най-добре поглъщаната от червено оцветените тъкани. С него може да се работи в постоянен и прекъснат режим. Взаимодействието между лазерния лъч и тъканите може да бъде различно, в зависимост от дължината на светлинната вълна и структурата на меките тъкани. Лъчът може да се абсорбира (тогава има лечебен ефект), отрази, пренесе, разпръсне или бъде в комбинация от няколко взаимодействия.
Лазерното лечение навлезе в стоматологията, защото е ефикасно и безболезнено
Автор Administrator
понеделник, 04 януари 2010
Действително лазерът като метод на лечение се прилага все по-често в съвременната стоматология. Той оказва бактерицидно, биостимулиращо и кръвоспиращо действие. Затова се прилага при много манипулации. Ще започнем с това, че с помощта на лазера може да се открие кариес в най-ранен стадий.
Лазерният лъч различно се отразява на здравата и увредената от кариеса повърхност, затова толкова рано и бързо го открива. Щом лъчът открие кариозното огнище, апаратът подава звуков и светлинен сигнал.
Избелването на зъби е козметична манипулация, имаща за цел да възстанови естествената белота на вашите зъби, която с годините се променя поради консумация на някой храни, напитки, тютюнопушене и др.
Както всеки от нас има различен цвят на кожата и косата, така и цвета на зъбите се различава. Естественият цвят може да бъде променен поради редица причини:
Тютюнопушене, употреба на кафе, чай, червено вино и други храни и напитки, съдържащи оцветители. Натрупване на зъбен камък и плака Употреба на антибиотици (най-често от групата на тетрациклините), когато се формират зъбите в ранна детска възраст.