По последни данни в сините сливи се съдържат специфични вещества, които защитават зъбите от кариес. Особено сушени, те потискат растежа на бактериите в устата, освен това не позволяват да се образува зъбен камък. Дори навремето са използвали този плод за охлаждане на месото поради специфичните качества на плода - той спирал размножаването на гнилостните бактерии. По същия начин тези вещества действат и в устната кухина. Подъвчете сини сливи след ядене и ще спрете процеса на начинаещо гниене.
Зеленият чай става все по-популярен заради своите здравословни качества. Още в древността китайската и японската традиционна медицина са описвали неговата целебна сила при лечението на рани и различни заболявания. Най-новите научни изследвания доказват различни благотворни ефекти на напитката - за нормализиране на теглото, регулиране на работата на сърцето, профилактика на раковите заболявания.
Вземането на аспирин ежедневно може да разруши зъбите и да предизвика многобройни кариеси. Това твърдят учени от университета в Марсилия. Те проучили анкетните карти на 2500 пациенти на възраст от 30 до 55 години и установили, че най-тежки поражения на зъбите се намират у пациенти, които са вземали постоянно аспирин поради различни причини, и са държали таблетките продължително в устата си. Стоматолозите смятат, че пораженията се дължат на обстоятелството, че аспиринът е бил държан продължително в съприкосновение с емайла на зъбите.
80% от бактериите в устата се намират върху зъбите. Миенето на зъбите и почистването им с конец отстранява само част от бактериите в устата. Всъщност много бактерии живеят по повърхността на езика и бузите. Те водят до натрупването на плака, която може да причини кариеси и заболявания на венците. Тези микроорганизми са също и основната причина за лош дъх. За да поддържа човек личната си хигиена, той трябва да почиства езика си в продължение на 10 сек. два пъти дневно. Четката за зъби трябва да се сменя на всеки три месеца.
Корона (дентална медицина) Короната е част от неподвижното протезиране. Тя се изработва в случаи на силно разрушена клинична корона на зъба. Коронката може да бъде изработена от метал, медицинско злато, металокерамика. Изработката на коронката се извършва от зъботехник, който по зададен отпечатък изработва конструкцията.
Зъбната плака, наричана още зъбен налеп е много тънка, пихтиеста ципа, която покрива зъбите през по-голямата част от денонощието. Състои се основно от микроорганизми. Освен тях, в състава на плаката влизат: олющени епителни клетки от устната лигавица, слюнка, сиалозахариди и др. Зъбната плака не може да се види с просто око. Зъболекарите разполагат със специални багрила, с които могат да я оцветят. Зъбната плака е много вредна за здравето на зъбите и устата. Най-известната последица от нередовното почистване на зъбната плака са зъбните кариеси. Но много често зъбната плака става причина за далеч по-тежки и неприятни болести на зъбите и устата.
Кариес Кариесът е инфекциозно заболяване, което води до разрушаване на твърдите тъкани на зъбите. Зъбният кариес е най-честото и широко разпространеното хронично заболяване в световен мащаб.
Ултразвуковият импулс с ниска интензивност се използва главно в медицината. Неговата дейност, предизвикваща възстановяване на костна тъкан при човека е открито преди половин век. Учени са докладвали че има доста характерни свойства да регенерира костната система като по този начин осъществява процес наречен остеогенеза. Други опити показват че има лечебен ефект върху човешкото тяло по отношение на хрущялите. Но най-характерното е, че възстановява костната плътност, а дори и може да предпази стари хора от остеопороза смятат учените. Благодарение на тази новаторска технология милиони хора могат да бъдат излекувани от мутации в човешкия скелет, а също така и на счупвания. Специалистите добавят че този звук ускоровя като цяло възстановителните функции на организма. Все още не е установено какво влияние оказва върху меките тъкани.Ултразвуков импулс с ниска интензивност (LIPUS) се смята за едно от чудесата на костното изцеление.
На зъба ясно се различават три добре обособени части: • коронка (на латински: calix dentis) - намира се над венеца; • шийка (на латински: collum dentis) - покрита от венеца; • корени (на латински: radix dentis) - могат да бъдат един или няколко; разполагат се в съответстващо легло, в челюстните кости. Зъбът е изграден от: • емайл (на латински: enamelum) • дентин (на латински: dentinum) • зъбна пулпа (на латински: pulpa) • зъбен цимент (на латински: cementum)
Учени занимаващи се с проблемите на устната кухина са установили, че с помощта на лазерна терапия може лесно да се освободим от лош дъх в устата. В повечето случаи причинител на лош дъх е бактерия, която вирее в устната кухина, и въпреки спазването на лична хигиена повечето от пациентите не могат да се разделят с лошия дъх.