Много от нас казват, че имат "чувствителни зъби." Това обикновено означава, че чувстваме болка или дискомфорт в зъбите в определени ситуации. Това може да се случва при:
Пиене или ядене на студени неща;
Пиене или ядене на горещи неща;
Яденето на сладки неща;
Докосването на зъбите с други зъби или езика.
Има два типа чувствителност на зъбите:
Чувствителност от дентина се получава, когато е оголен дентина (средния слой) на зъба. Обикновено дентина е покрит с емайл над венеца и от цимент под венеца. Дентина съдържа в себе си малки отвори, наречени каналчета. Във всяко каналче се крие клон от нерва, който идва от корена на зъба (нервният център на зъба). Когато дентина е изложен на студено или горещо, тези нервни окончания са подложени на влияние. Това причинява чувствителност.
Дентиновата чувствителност се получава, когато се се изтрият външните защитни слоеве на емайла. Това може да засегне един или повече зъби. Някои от причините за показване на дентина включват:
Миете зъбите си твърде често и грубо.
Лоша хигиена на устната кухина. Това може да позволи появата на зъбен камък около венците.
Дългосрочно износване на зъбите.
Нелекувани кариеси.
Стара пломба, която се е разместила.
Отдръпване на венците и показване на корените на зъба. Това състояние често се предизвиква от пародонтит или неправилно миене на зъбите.
Операция, която излага корените на зъба.
Избелване на зъбите при хора, чиито зъбните корени вече са оголени.
Често ядене на кисели храни или пиене на кисели напитки.
Пулпитна чувствителност е реакция на пулпата на зъба. Пулпата е масата на кръвоносните съдове и нервите в центъра на всеки зъб. Пулпитната чувствителност обикновено засяга само един зъб. Причините включват:
Кариес или инфекция;
Скорошно зъболечение;
Прекомерен натиск при дъвчене;
Спукан или счупен зъб.
Ако почувствате остра болка при захапване, може да има счупени или пукнати пломби. Болката, когато пуснете е знак на напукан зъб.
Симптоми
Дентиновата и пулпитната чувствителност обикновено включват реакции на температурата или натиска. Чувствителност към студени напитки или храни е най-честият симптом. Понякога зъбите са чувствителни към високи температури. Ако един зъб става чувствителен към топлина, нерва на зъба умира. В този случай, е необходимо кореново лечение.
Диагноза
Вашият зъболекар ще направи своите заключения след като направи обстоен преглед. Може да се наложи да направите рентгенова снимка, за да се установи дали нямате дълбоки кариеси или проблеми с нервите на зъба. Вашият зъболекар ще търси кариеси, дълбоки пломби и оголени корени. Той или тя може да използва метален инструмент с остър връх за тестване чувствителността на зъбите.
Зъбите могат да станат чувствителни на студ в продължение на няколко седмици, след като бъде поставена нова пломба. Металите в амалгамата (сребро) провеждат студа перфектно до пулпата и може да направят зъба чувствителен. Някои пломби изискват ецване на зъба с киселина, преди да се постави запълващото вещество. В някои случаи, това премахва достатъчно емайл. за да стане зъба чувствителен.
Очаквана продължителност Ако след поставяне на пломба, вашият зъб остане чувствителен и реагира на топло и студено е добре да проверите дали пломбата не е твърде висока и не се налага да бъде изпилена допълнително и да бъде намален натиска върху зъба при дъвчене. Ако чувствителността не изчезва с течение на времето, този зъб вероятно се нуждае от лечение на кореновия канал.
Чувствителността в повече от един зъб може да изчезне за кратко време или тя може да продължи. Това зависи от причината за чувствителността. Всеки случай е различен. Някои хора получават чувствителност на зъбите за само един месец. Други са в това състояние в продължение на години.
За предотвратяване на дентиновата чувствителност се препоръчва:
Четкане на зъбите 2 два пъти дневно с помощта на мека или ултрамека четка за зъби, леко нагоре и надолу, от едната и от другата страна на устната кухина;
Използване на флуоридна паста за зъби и изплакване на устата с вода за уста, която осигурява защита срещу чувствителност.
Пулпитна чувствителност - Обикновено лечението на корена на зъба е неизбежно
Дентиновата чувствителност е напълно лечима, независимо от причината.
Вашият зъболекар ще почисти зъбите ви от зъбният камък. Ако зъбите ви са твърде чувствителни, за да бъдат почистени, стоматологът може да използва местна упойка преди почистване.
След почистване, стоматологът може да нанесе лак с флуорид за защита на вашите зъби. Това временно намалява чувствителността. Той също така укрепва зъбите. Тези продукти блокират отворите (каналчетата) в зъбите и намаляват чувствителността. По-новият начин е да се използва лазер. Лазерното лечение също въздейства на каналчетата, за да се намали чувствителността.
Използването на флуорни зъбни пасти и изплаквания в устата у дома също ще помогне за намаляване на чувствителността.
Говорете с Вашия стоматолог, кои води за уста трябва да използвате. Някои са киселинни. Други не са. Вие трябва да изберете такава, която използва неутрален натриев флуорид.
Пулпитната чувствителност ще доведе до третиране на корена, ако нерва на зъба е повреден или умиращ. Нерва, ще бъдат премахнат.
Ако чувствителността е от нощно стискане или скърцане на зъбите, зъболекарите правят специални предпазители, които се използват през нощта. Те ще предпазят зъбите Ви докато спите.
Ако чувствителност трае по-дълго от няколко седмици, се свържете с вашия стоматолог. Ако имате планирано почистване на зъбите скоро, консултирайте се с вашия стоматолог за вашата чувствителност и възможните причини. Повечето случаи на чувствителност на зъбите са лесни за лечение.
Прогноза
Перспективата е различна в зависимост от причината за чувствителността. ww.simplestepsdental.com